Kontynuujemy cotygodniową publikację tekstów bp. Henryka Tomasika, które pomogą nam jak najlepiej przygotować się najpierw do peregrynacji krzyża po naszym kraju, która rozpocznie się po Niedzieli Palmowej, i do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.
Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu – mówił młodym Jan Paweł II.
Krzyż Roku Świętego, przekazany młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, stał się „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Pielgrzymującym”, a po pewnym czasie otrzymał tytuł „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”.
Na Jasnej Górze, podczas czuwania modlitewnego 14 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II powiedział: „Pośrodku naszego czuwania stanął krzyż. Wnieśliście ten krzyż i ustawili w środku. W tym krzyżu objawiło się do końca Boskie »Jestem« nowego i wiecznego Przymierza. »Tak (…) Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby [człowiek] nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16)«. Krzyż – zapis tej niepojętej miłości. Krzyż – znak objawiający, że »Bóg jest miłością« (1J 4,8)”.
W Orędziu na XII Światowy Dzień Młodzieży, który miał miejsce w Paryżu w 1997 r., Jan Paweł II używał jeszcze określenia „Krzyż Roku Świętego”. Pisał wówczas: „Rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata, a poprzez spotkania poświęcone modlitwie i refleksji, poprzez dialog jednoczący niezależnie od różnic języka i rasy, oraz dzielenie się ideałami, problemami i nadziejami przeżyje doświadczenie rzeczywistości obiecanej przez Jezusa: »gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich« (Mt 18,20)”.
Podczas spotkania z młodzieżą w Rzymie, na Lateranie, 2 kwietnia 1998 r. ojciec święty wprowadził już określenie „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”: „Jak bowiem dobrze wiecie, niebawem przybędzie do Rzymu krzyż Światowego Dnia Młodzieży, który ja sam przekazałem młodym w 1984 roku, na zakończenie Roku Świętego Odkupienia. Odbył on pielgrzymkę po różnych kontynentach, teraz zaś wraca do naszego miasta, do stolicy chrześcijaństwa. W najbliższą Niedzielę Palmową, na zakończenie Mszy świętej sprawowanej na placu Świętego Piotra, przedstawiciele młodzieży Paryża przekażą go młodym Włochom i w ten sposób rozpoczną się przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży Roku 2000, który obchodzony będzie w Rzymie, w sercu Wielkiego Jubileuszu.
Podczas tego spotkania Jan Paweł II często przypominał, że Krzyż Roku Świętego stał się szczególną własnością młodzieży: „Radujemy się zatem z przybycia krzyża, waszego krzyża! Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu: Spotykamy się dziś, aby to sobie na nowo uświadomić na tym placu, między Świętymi Schodami a nieodległym kościołem Świętego Krzyża Jerozolimskiego, gdzie czczona jest relikwia krzyża”.
Wokół tego Krzyża gromadzą się młodzi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.