Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przedwojenny parlamentarzysta

Była to już kolejna w ciągu kilku ostatnich lat uroczystość przedstawiająca zacnych mieszkańców zakrzewskiej ziemi. Tych, którzy już odeszli, ale odcisnęli tu swój ślad, mieszkając tu i pracując.

Bohaterem ostatniego spotkania, które miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie, był Józef Baćmaga. Był na tej ziemi wójtem, a później posłem II Kadencji Sejmu II Rzeczypospolitej Polskiej. Na jednej ze ścian biblioteki została umieszczona poświęcona mu tablica pamiątkowa. Na uroczystości obecni byli między innymi przedstawiciele rodziny posła, wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, wójt Gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, przedstawiciele miejscowych władz, mieszkańcy Zakrzewa.

 – Do tej pory to jedyny parlamentarzysta z naszej gminy. Zginął tragicznie. Nie znamy miejsca jego pochówku. Dziś, w 70. rocznicę jego śmierci, odsłaniamy poświęconą mu tablicę pamiątkową – powiedziała dyrektor zakrzewskiej biblioteki Zofia Maj. Przed 70 laty razem z Józefem Baćmagą zginęła jego córka Zofia. 17 maja 1944 roku w walce z Niemcami pod Mniszkiem zginął także syn Kazimierz.

Głównym inicjatorem uczczenia pamięci posła Józefa Baćmagi był ks. Wojciech Wojtyła, pochodzący z parafii Zakrzew.

Wnuk Józefa Baćmagi, Andrzej Baćmaga przypomniał sylwetkę swojego sławnego przodka   Wnuk Józefa Baćmagi, Andrzej Baćmaga przypomniał sylwetkę swojego sławnego przodka
Krystyna Piotrowska /GN
– Na jego temat wśród mieszkańców gminy Zakrzew krążyły pewne historie i opowieści. Postanowiliśmy, tu w bibliotece, zająć się profesjonalnie jego osobą. Dotarliśmy do kilku źródeł – publikacji książkowych, artykułów. Tam natrafiliśmy na ślady jego obecności w historii. Z inicjatywy pani dyrektor Zofii Maj podjęliśmy próbę przygotowania tego dzisiejszego wydarzenia. Tablica ta jest symbolicznym miejscem upamiętniającym tego człowieka, ponieważ nie wiadomo, gdzie jest on pochowany. Dla rodziny i mieszkańców naszej gminy będzie to miejsce pamięci jemu poświęcone. Zainteresowanie się tą postacią wynika z mojego lokalnego patriotyzmu. Uważam też, że jest to postać, która zasłużyła na odkrycie i przypomnienie – mówił ks. Wojciech Wojtyła.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał prawnuk posła, Sebastian Baćmaga. Tablicę poświęcił ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

Następnie zebrani wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy z nich wygłosił ks. Wojciech Wojtyła – „Józef Baćmaga (1888–1944) – Poseł II Kadencji Sejmu II Rzeczypospolitej Polskiej”, a drugi ks. dr Rafał Piekarski, który mówił na temat historii parlamentaryzmu polskiego i procesów dokonujących się w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wnuk Józefa Baćmagi, Andrzej Baćmaga przypomniał sylwetkę swego przodka i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Była też prezentacja multimedialna z wypowiedzią Jana Pawelca, który znał osobiście i teraz wspominał Józefa Baćmagę.

Spotkanie zakończył koncert akordeonowy ucznia z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu Piotra Zarzyki.

Tablice poświecił ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela Zakrzewie. Obok Zofia Maj   Tablice poświecił ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela Zakrzewie. Obok Zofia Maj
Krystyna Piotrowska /GN

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama