Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kultura jest drogą do wiary

Koncert zespołu "U Studni" zainaugurował działalność sali koncertowej w Oratorium Księży Filipinów, znajdującej się pod radomskim kościołem Matki Bożej Królowej Świata. Ci sami muzycy zagrali również w rocznicę tamtego wydarzenia.

Tym razem koncert dedykowany był głównie tym osobom, które włączyły się w rozwój i wyposażenie oratorium. Wśród znamienitych gości, którzy wysłuchali koncertu, byli bp Adam Odzimek, ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii, senator Wojciech Skurkiewicz, poseł Krzysztof Sońta, Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej, radny Andrzej Kosztowniak, Wojciech Gęsiak, architekt, twórca kościoła oo. filipinów i pomieszczeń oratorium.

– Rok temu otwieraliśmy nasze oratorium, miejsce, gdzie będą zdarzać się różne wydarzenia kulturalne. Wtedy siedzieliśmy na ławeczkach drewnianych. Nasze oratorium rozwija się i część sali została wyposażona w nowe krzesła. To dzięki wspaniałym ludziom – mecenasom kultury. Dziś chcemy ich nagrodzić – mówił prowadzący spotkanie Wojciech Sałek. Po tych słowach została odczytana długa lista darczyńców.   Ks. Mirosław Prasek, gospodarz miejsca, i Wojciech Sałek, prowadzący spotkanie
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Ks. Mirosław Prasek, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, superior księży filipinów, powiedział: – W tym roku przypada 500. rocznica urodzin św. Filipa Neri. W naszym kościele 14 czerwca będzie główna uroczystość, w której chcemy oddać cześć naszemu założycielowi. Św. Filip założył oratorium dla świeckich, aby mogli wszystko robić, mogli nawet – jak to mówił do młodzieży – rąbać drwa na plecach, byle tylko nie grzeszyli. A wiemy, że kultura jest drogą do wiary. Trzeba nam szukać tych dróg do zwykłych spraw, jak będą dziś śpiewać muzycy. Trzeba spotykać ludzi i wierzyć w nich, że jeszcze warto szukać kluczy do serc człowieka. Św. Filip Neri powtarzał za św. Pawłem: "Nie chcę waszego dobra, chcę was. Chcę was dla Jezusa". To oratorium ma służyć ludziom, chcemy, by było bramą dla wiary. Witam wszystkich i dziękuję, że możemy się tutaj spotkać, i że nie ustajemy w drodze, która prowadzi do pełni radości.

  Wśród gości byli bp Adam Odzimek i ks. prał. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

 

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma