- Dzisiaj także modlimy się o to, abyśmy byli zjednoczeni. Panu Bogu dziękujemy za tych, którzy idą z Ewangelią na krańce świata. Dziękujemy Panu Bogu za ich odwagę, za wzór wiary i także prosimy o potrzebną pomoc, aby być przy nich przez modlitwę, wsparcie. Modlimy się o to, aby wiadomość misyjnego wymiaru Kościoła dopełniała się w nas wszystkich - powiedział bp Henryk Tomasik.
Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
W Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej „Emaus” Turno-Brzeźce k. Białobrzegów Radomskich odbyło się Zebranie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy ośrodka Mszą św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Ordynariusz wygłosił również homilię. Podczas Eucharystii modlono się w intencji wszystkich obecnych, ale przede wszystkim w intencji misjonarzy. Tych, którzy odkryli głębszy wymiar swojej misji kapłańskiej, zakonnej, człowieka świeckiego, który przeżywa głębiej sakrament Chrztu św. i misji.
- Dzisiaj także modlimy się o to, abyśmy byli zjednoczeni. Panu Bogu dziękujemy za tych, którzy idą z Ewangelią na krańce świata. Dziękujemy Panu Bogu za ich odwagę, za wzór wiary i także prosimy o potrzebną pomoc, aby być przy nich przez modlitwę, wsparcie. Modlimy się o to, aby wiadomość misyjnego wymiaru Kościoła dopełniała się w nas wszystkich - mówił biskup.
Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Rada Papieskich Dzieł Misyjnych ma swoje zasady pracy. Jedną z nich jest to, że raz w roku spotyka się, aby podsumować swoją działalność i podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi pomocy misjom i misjonarzom. - Jest to zespół kapłanów, którzy są najbardziej zatroskani o naszych misjonarzy pracujących daleko od ojczyzny: kapłanów, siostry zakonne, zakonników i osoby świeckie. Oni tam są żywymi znakami zaangażowania wiernych wierzących, w misji budowania Kościoła Chrystusowego, w różnych częściach świata. Tam, gdzie ludzie nie znają jeszcze Chrystusa, albo tam, gdzie Kościół jest jeszcze na tyle słaby, że nie może stanąć na własnych nogach i jeszcze brakuje osób, struktur. To jest bardzo trudna praca misyjna. Misjonarze pracują w różnych warunkach. Są takim żywym znakiem odważnego wyznania wiary na mocy sakramentu Chrztu św., a szczególnie sakramentu bierzmowania, z których wynika nasze zobowiązanie do tego, aby być misjonarzem. Myślimy o nich, modlimy się za nich i modlimy się o nowe powołania kapłańskie zakonne i właśnie misyjne - powiedział bp. H. Tomasik.
Ks. Grzegorz Wita jest wikariuszem biskupim do spraw misji w archidiecezji katowickiej i sekretarzem Stowarzyszenia Misjologów Polskich. - Odbywa się tu doroczne spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Przed paru laty zrodził się pomysł, żeby zwiedzać Polskę i aktywizować diecezje, które stają się gospodarzami. To obopólna korzyść. Mamy 15 osób posłanych przez naszą archidiecezję - 12 księży diecezjalnych i trzy osoby świeckie, plus około setki pochodzących z diecezji sióstr i osób konsekrowanych, które posługują na misjach - mówił ks. G. Wita.