"Wyrażam wdzięczność Diecezjalnym i Regionalnym Koordynatorom ŚDM za ogromny trud włożony w przygotowanie udziału naszej młodzieży oraz w przyjęcie gości. Bardzo dziękuję wszystkim Duszpasterzom i Katechetom za zaangażowanie i współpracę. Bardzo dziękuję Rodzinom, które zdecydowały się otworzyć domy i serca na przejęcie gości" - napisał ordynariusz radomski w specjalnym liście po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży.
Podziękowanie za udział w przygotowaniu i przeżywaniu Światowego Dnia Młodzieży - Kraków 2016
1. Boże słowo, które dzisiaj rozważmy, zachęca do refleksji nad znaczeniem wiary. Natchniony autor Listu do Hebrajczyków ukazuje przykład żywej wiary. Takim wzorem jest Abraham. Jego wiara wyraża się w posłuszeństwie Bożemu słowu. Abraham przyjmuje ponadto postawę zaufania i zawierzenia przemawiającemu Bogu. Potwierdzeniem tego jest trud podjętej drogi „w nieznane”: W drugim czytaniu dzisiejszej Liturgii usłyszeliśmy: „Dzięki wierze ten, którego nazwano Abrahamem, usłuchał wezwania, by wyruszyć do ziemi, którą miał objąć w posiadanie. Wyszedł, nie wiedząc, dokąd idzie. Dzięki wierze przywędrował do Ziemi Obiecanej, jako ziemi obcej, pod namiotami mieszkając z Izaakiem i Jakubem, współdziedzicami tej samej obietnicy”.
Wiara kieruje umysł i serce człowieka w stronę wieczności: „Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy” – słyszeliśmy, słuchając Listu do Hebrajczyków.
Wiara wyraża się także w postawie czuwania. Do tego zachęca nas Chrystus w Ewangelii: „Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. (...) Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.
2. O postawie czuwania pięknie mówił na Jasnej Górze Św. Jan Paweł II: „Co to znaczy: <czuwam>? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam (...). Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. (...) Czuwam - to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam - to znaczy: miłość bliźniego - to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”.
3. Wspaniałym wyznaniem wiary i przyjęciem postawy czuwania był XXXI Światowy Dzień Młodzieży - Kraków 2016. Spełniło się to, o czym mówił Św. Jan Paweł II: „Rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata” (Orędzie na XII Światowy Dzień Młodzieży, L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 10/1996, s. 4-7). Ojciec Święty Jan Paweł II używał także innych określeń Światowego Dnia Młodzieży: to „miejsce nowego Zesłania Ducha Świętego”, „opatrznościowe chwile refleksji”, „ważny etap formacji i wzrastania”, „etap budowania życia na skale, którą jest Chrystus”, „to świadectwo wiary i pielgrzymka wolności”, „to czas budzenia młodzieńczego entuzjazmu”, „to odkrywanie Kościoła”.
4. Potrzebne było duchowe przygotowanie.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przegotowanie do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Pierwszym warunkiem dobrego przygotowania jest modlitwa. Bardzo dziękuję Kapłanom, Osobom Życia Konsekrowanego, Młodzieży oraz różnym grupom i wspólnotom, a szczególnie ludziom chorym za modlitwę w intencji Światowego Dnia Młodzieży.
Wyrażamy wdzięczność duszpasterzom i katechetom za zaangażowanie w duchowe przygotowanie młodzieży do dobrego przeżycia Światowego Dnia Młodzieży. Ważnym etapem tego przygotowania był udział w realizowaniu programu duszpasterskiego, apele, dni modlitwy, spotkania duszpasterskie oraz modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży i kopii Obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani - Ocalenie Ludu Rzymskiego. Niezwykle cenne były różne spotkania oraz inicjatywy duszpasterskie.