Są zakochani w sobie i w muzyce. To, czego się dotkną, zamienia się w złoto.
Z tym złotem to nie przesada, a chodzi o laury i nagrody, jakie zdobywa prowadzony przez nich zespół, który swoje pierwsze kroki stawiał niecałe 4 miesiące temu. Marlena i Mariusz Kowalscy są założycielami Grupy Muzycznej Etniczno-Folkowej "Karabanio". W grupie jest 40 uczniów z radomskich szkół PSP nr 15 i PSP nr 23, w których muzyki uczy pani Marlena. - Połączyłam zespoły z tych szkół. Dzieci się zintegrowały i wyszło coś fajnego - mówi.
Pani Marlena skończyła edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie J. Kochanowskiego w Kielcach, a w pracy magisterskiej pisała o swoim mężu. Gra na skrzypcach, altówce, instrumentach klawiszowych, jest wyjątkowo uzdolniona wokalnie. Od 6. roku życia śpiewała w zespole Oratorium prowadzonym przez ks. Lecha Gralaka. Zespół jeździł po całym świecie. To były lata 90. W ubiegłym roku dostała propozycję, żeby zająć się zespołem Pieśni i Tańca "Wolanianki". Po pół roku współpracy zespół zdobył w styczniu pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Pani Marlena zawsze chciała mieć własny zespół, dlatego pożegnała się z Wolaniankami, dla których już wtedy piosenki komponował jej mąż.
Marlena i Mariusz Kowalscy akompaniują zespołowi podczas koncertu w Toruniu
Archiwum zespołu "Karabanio"
- Gdy poznałem Marlenkę 13 lat temu, pomyślałem, że ta dziewczyna nie jest z Polski. Może jest z Górskiego Karabachu - trochę Gruzinka, trochę Cyganka? Żeby zdrobnić Karabach, mówiłem na nią Karabanio. No i jak było nazwać zespół Marlenki? Tylko Karabanio - śmieje się pan Mariusz. Zespół jest pani Marleny, ale głównym kompozytorem i aranżerem jest jej mąż. - Staramy się, żeby to były utwory autorskie - podkreśla pani Marlena.
Zespół już ma ogromne sukcesy - I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Integracyjnej w Radomiu „Śpiewajmy razem” i Nagrodę Specjalną za najlepszą aranżację na II Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Toruniu. Na VIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” w Łodzi zespół wyśpiewał Brązową Łódkę i jako jedyny został poproszony o indywidualny występ już poza konkursem.
- Chcemy prezentować muzykę etniczną z wielu zakątków świata, nie tylko ludową z Polski, ale chcemy pokazywać naszą polskość przemieszaną z muzyką z innych krajów. Posiadamy unikatowe instrumentarium. A Mariuszek, z jego artystyczną duszą, ma oryginalne pomysły. Chcemy to wykorzystać i zarażać naszą pasją młodych ludzi - mówi pani Marlena.